Dějepisná olympiáda

Logo Moravskoslezského kraje

Školní kolo Dějepisné olympiády

V pondělí 7. prosince 2020 se na naší škole uskutečnilo školní kolo celostátní soutěže Dějepisná olympiáda. Letos se koná již její 50. ročník. Rodiče současných žáků si tuto olympiádu vybaví pod názvem Soutěž mladých historiků. 
Školního kola se zúčastnilo devět žáků. Pořadatelé na počátku září všechny soutěže pořádané MŠMT zrušili kvůli koronavirové pandemii. Nakonec v polovině listopadu Dějepisnou olympiádu vyhlásili, ale na její přípravu měli zájemci jen tři týdny. To většinu žáků odradilo. 
Letošní jubilejní ročník nese podtitul „Labyrintem barokního světa“ a je věnován historickým událostem v letech 1556 – 1781 jak ve světě, tak u nás. 
V I. kategorii, která je pro žáky ZŠ a nižšího gymnázia, se na 1. a 2. místě se shodným počtem bodů umístily žákyně IV. A Štěpánka Monsportová a Anežka Vrbová. Třetí příčku obsadila Klára Vokálová z III. A. Všechny tři splnily limit k postupu do okresního kola. 
V II. kategorii, zřízené teprve vloni pro žáky SŠ, zvítězil Jiří Šalajka z oktávy, za ním se umístili Jan Putner ze sexty a Anežka Vašíčková z kvinty. Bodový limit do okresního kola splnil Jiří Šalajka. 
Všem letošním účastníkům děkuji za prokázané znalosti, vítězům blahopřeji a postupujícím do okresního kola, které by se mělo uskutečnit v polovině ledna 2021, přeji hodně úspěchů a štěstí. 
 V přílohách naleznete zadání I. a II. kategorie. Můžete si vyzkoušet své znalosti.

Mgr. Antonín Zgažar, předseda předmětové komise dějepisu 

Zadání I. kategorie
Zadání II. kategorie